Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaç Kilo Veririm?

Kişinin kilo verme süreci ve tüp mide ameliyatı sonrası ilk ay kaç kilo vereceği birçok etkene göre değişir. Bunların başında kişinin başlangıç kilosu ve vücut kitle indeksi, kas oranı, cinsiyet, hormonal durum ve menapoz, hareketlilik durumu ve beslenme alışkanlıkları gelir. İşte bu yüzden bu soruya kesin bir cevap vermek güçtür. Fakat genelleme yaparak örnekleyecek olursak: Tüp mide ameliyatı sonrası ilk ayda yaklaşık 10 – 15 kilo verilebilir.

İkinci ayda yaklaşık 6- 8 kilo kadar verilebilir. Bu kilo kaybı seyri aydan aya azalarak yaklaşık olarak 6.ayda durur. Sağlıklı olan süreç de budur. Çünkü obezite cerrahisi  vücuttaki fazla yağ dokusunun yaklaşık %80′ ini azaltarak etkili olurlar. Dolayısıyla 6. ayda fazla yağ dokusundan kaybolması hedeflenen miktar gittiği için, kilo kaybı durur.

 Tekrar tekrar söylediğim gibi obezite cerrahisi, zayıflama yolculuğunda bir adımdır. Obezite cerrahisi sonrası süreçte kişiler diyetisyen takibi, psikolog takibi ve gerekirse antrenör desteği ile egzersiz yaparak hem kilo verme süreçlerini hızlandırabilir, ideal kiloyu koruyabilir hem de obezite cerrahisi sonrası daha zinde bir görünüme kavuşabilirler.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum eklemek istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir