Tüp Mide ile Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte birçok ameliyat kapalı (Laparoskopik) yöntemlerle yapılmaya başlandı. Yaklaşık 30 yıldır mide ameliyatları da bu şekilde yapılabilmekte.Mide küçültme/Tüp mide ameliyatında hasta ameliyathanede, genel anestezi altında iken, yaklaşık 6 tane 2 cmlik delik yardımıyla karın içerisine girilerek, kamera yardımıyla mideye müdahale edilmektedir.Mide küçültme/Tüp mide ameliyatında

mide bir kılavuz tüp yardımıyla küçültülür. Bu işlem stapler (Tel zımba atıcı) denilen bir cihaz ile yapılmaktadır. Milimetrik zımbalar sayesinde mide hem kesilip, hem de kesilen kısmını kapatmak mümkün olmaktadır.
Üstün teknoloji ürünü bu cihazlar ile ameliyat güvenli hale gelmektedir. Fakat biz ameliyatlarımızda güvenliği artırmak amacıyla, bu tel zımba hattının üstüne bir de el ile güvenlik dikişi atmaktayız. Bu güvenlik dikişi metodu dünyaca kabul görüp, birçok saygın yurtdışı obezite kliniğinde uygulanan bir metoddur. Bilimsel yazılar ve tecrübelerimiz doğrultusunda bunun gerekliliğine inanmakta ve tüm ameliyatlarımızda uygulamaktayız. Bazı meslektaşlarımız ameliyatlarını sadece tel zımba atarak yapmaktalar, fakat her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır dedikleri gibi bu da uygulanabilecek bir yöntemdir.

tüp mide ameliyatı operasyonu

Tüp Mide/ Mide Küçültme Ameliyatında Mide Ne Kadar Küçülür?

Ameliyat sonrasında midenin hacmen yaklaşık %20’si kalır. Bu kalan mideye uyum süreci için hastalarımızı 3 gece hastanede tutmaktayız. Hastane yatışının ilk gecesi gıda alımına izin verilmiyor. Ertesi gün yapılacak ilaçlı film sonrasında beslenmeye başlanıyor. Hastanede tüketebileceğiniz gıdalar; su, elma suyu, açık çay gibi hazmı kolay besinlerdir.

Hastalarımızın yeterli sıvıyı tüketmeye başladıkları zaman, hastalarımız hastaneden taburcu olmaktalar. Hastanede diyetisyenimiz, yeni yaşamınızda beslenme süreciniz ile ilgili bilgi vererek yanınızda olmakta, evinize gittiğinizde ise diyetisyen desteğiniz devam etmektedir.

 Tüp Mide/ Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kontrolleriniz Nasıl Olacak?

Ameliyat sonrası kontrollerinizi planlayarak mide küçültme/ tüp mide ameliyatı sonrası kaçak riskini göz ardı etmeyerek, zayıflama sürecinizin her adımında yanınızda olmaya çalışıyoruz. Mide küçültme ameliyatı sonrası kaçak riskimiz dünya standartının altındadır. Fakat bu riskin her obezite cerrahı sonrası göz önünde bulundurulması gerekir. Kaçak durumunda da ameliyatsız müdahalelerle kaçağın tedavisi mümkündür. Obezite cerrahınız olarak size bir telefon kadar yakınız. Ameliyat sonrası beslenme sürecinde diyetisyenimiz yardımıyla mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmenizi düzenliyor, psikolog desteği ile yeni hayatınıza uyum sağlamakta yardımcı olmaya çalışıyoruz. Yani ekip olarak zayıflama yolculuğunuzun her adımında yanınızdayız.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum eklemek istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir