kilo almak

Stres ve Kilo Alımı

Stres, hayatımızın her döneminde ve her alanında etkin rol oynayan bir çeşit motivasyon kaynağıdır. Stres, vücuttaki adrenalini arttırdıkça hayata aslında daha sıkı sarılmamızı sağlar. Ancak ileri derecedeki stres ve travmatik sonuçlar doğuran olaylar karşısında vücudumuzun verdiği tepki biraz daha farklı olur. Aşırı uyku ya da uyumamak, bitkinlik ya da aşırı hareketlilik gibi belirtilerin yanında çoğunlukla aşırı yeme ya da hiç yememe görürüz. Sonuç olarak stres kilo kaybına yada obeziteye sebep olabilir.

stres

 Stres Obeziteye Sebep Olur Mu?

Aç olmadığınız halde kendinizi özellikle sağlıksız atıştırmalıklar yerken bulduğunuz oldu mu? Cevap ‘evet’ ise o an ya çok stresli bir dönemden geçiyorsunuzdur ya da anlık olarak sinirlendiğiniz/üzüldüğünüz bir olay yaşamışsınızdır.

Genelde mutluyken yemeğe saldırmayız çünkü ruhsal mutluluk ve tatmin bedene de yansır. Vücut, kapatacağı bir eksiklik olmadığı için açlık hissetmez. Ancak mutsuz, üzgün, sinirli, stresli durumlarda ruhsal bir tatminsizlik yaşadığımız için bunu aşırı miktarda çikolata, pasta, hamurlu yiyecekler gibi yüksek kalorili gıdalar tüketerek kapatmayı tercih ederiz. Bu da maalesef fiziksel olarak yağlanmanın yani obezitenin ve ruhsal olarak da depresif semptomların artmasına neden olur.

Bu gibi durumlarda yapılması gerekenler aslında basittir ancak birkaç uygulamadan sonra beyin davranışı değiştirmeyi kabul eder. Öncelikle stres kaynağınızı ortadan kaldırmak için neler yapabileceğinize odaklanmalısınız. İlk başta çözüm bulamasanız bile çözüme odaklanıyor olmak da önemli bir adımdır. İkinci olarak, kötü hissettiğiniz zaman odağınızı sağlıksız bir yiyecekten başka bir aktiviteye çevirebilir ya da bir uzman görüşüyle daha sağlıklı atıştırmalıklarla bu döneminizi atlatabilirsiniz.

 

Uzman Klinik Psikolog
Merve Saraçoğlu

0 cevaplar

Cevapla

Yorum eklemek istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir