obezite ve eklemler

Obezite ve Eklem Hastalıkları

Dünya nüfusu yaşlanıyor ve hareketsizleşiyor. Sağlıklı beslenmeye ulaşmak da zorlaştığı için obezite giderek artan bir sorun halini aldı. Obezite vücudun her bölgesinde olumsuz etkilere neden olmakta. Bu yazımızda obezite ve eklem rahatsızlıklarını inceleyeceğiz.

Kirçlenme, osteoartroz Nedir?

Toplumda dejeneratif (Harabiyete sebep olan) eklem hastalıkları çok yaygın olarak görülmekte. Kaslar zayıfladıkça ve ekleme binen yük arttıkça kıkırdak dokusunda harabiyet meydana gelmekte. İşte bu da halk arasında kireçlenme olarak adlandırılan osteoartit ortaya çıkartıyor. Eklemlerdeki kıkırdak dokusu azalınca kemikler biribirine sürtünmekte ve zarar görmekteler. Maalesef kıkırdak hasarını vücut iyileştiremiyor. Bu yüzden iş işten geçmeden önlemler almak gerek. Kilo verildikçe, giden her kilo için ekleme binen yük yaklaşık 5 kilo azalmakta. Böylelikle eklem ağrıları da azalmakta. Obezite ile kireçlenme (Osteoartit) ilişkisi bilimsel verilerle ortaya koyuldu. Eklemlere binen yük arttıkça, sırt, kalça ve diz eklemlerinde aşınmalar sonucu ağrılar görülüyor. İdeal kilolu olanlar eklemlerini daha iyi koruyabiliyor. Onlarda da kireçlenme görülebilir fakat ileri yaşta ve daha az ciddi derecede görülmekte.

 Aşırı kilolar ve Eklemler

 Kilo verme süreci için en ideal olanı tabi ki diyet ve egzersiz. Diyet ile zayıflayamayan aşırı kilolularda ise mide küçültme/ tüp mide ameliyatı yada mide baypasları gibi obezite cerrahisi gündeme geliyor. Obezite cerrahisi sonrası zayıflayanlarda şikayetler gerilemekte, hatta kaybolmakta.
Genç yaş grubunda dahi olsa Vücut kitle indeksi 30-35 arasında olanlarda kireçlenme ile ilişkili diz ağrıları görülebiliyor. Obezite cerrahisi (Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatı, mide baypası, şeker hastalığı ameliyatları) sonrasında hem ekleme binen yükün azalması hem de bu bölgedeki iltihabi değişikliklerin azalmasından dolayı hastalar rahatlıyor (1).
Burada şu bilgiyi vermekte fayda var. Obez kişilerde vücut aşırı yağ dokusunda iltihabi bir tepki vermekte. Yani ortada iltihap yokken, bağışıklık sistemi yağ dokusunu bir düşman olarak algılayıp beyaz kan hücrelerini ve iltihap düzenleyicileri artırmakta. Böylelikle kıkırdak hasarı gibi iyileşme sürecinde olan dokular bu iltihabi durum yüzünden iyileşememekteler.

obezite

 Obezite ve Eklem Protezi

Kireçlenme yüzünden iyileşmesi mümkün olmayan eklemlerde, ortopedistler eklem protezi ameliyatı önermekteler. Eklem protezi ameliyatlarında obezite ameliyat sonrası riskler artırıyor. Obez kişilerde yara iyileşmesi daha kötü olduğu için iltihap ve yara kapanma kusurları sıkça görülmekte. İşte bu yüzden obezite cerrahisi kapalı yöntemlerle (Laparoskopik) yapılmakta. Ortopedistler eklem ameliyatları öncesi hastaların kilo vermesini önerir. Böylelikle hem ameliyat sonrası yara iyileşmesi daha iyi olacak, hem de eklem ameliyat sonrası daha dayanıklı olacaktır. Tabi ki bu aşırı zayıflayın değil, ideal kilonuza ulaşın demek oluyor. ideal kilo yaklaşık 24- 27 vücut kitle indeksi aralığına denk gelmekte. Buna şöyle örnek verebiliriz; 160 boyunda olan birinin ideal kilosu 65-70 kilo arasındandır. Hayatımıza dahil etmemiz gereken sağlıkla ilgili sayılar (Tansiyon, şeker, nabız) arasında vücut kitle indeksi de olmalı. İdeal kilodayken vücut hastalıklara daha dirençlidir ve kişiler kendilerini daha enerjik hissetmektedir. Bunun için hayatımıza sağlıklı beslenme ve sporu da dahil etmeliyiz. Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

Not: Eklem hastalıkları ve obezite üzerine Dr. İlker Sarıkaya ile konuştuğumuz Renklerle Barışma Zamanı programımızı, ameliyatlazayiflama youtube kanalımızdan yakında seyredebilirsiniz.

Kaynakça:

1) Richette P, Poitou C, Garnero P, et al. Benefits of massive weight loss on symptoms, systemic inflammation and cartilage turnover in obese patients with knee osteoarthritis. Annals of the Rheumatic Diseases. 2011;70(1):139–144. )

4 cevaplar

Cevapla

Yorum eklemek istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir