Mide Küçültme ( Tüp Mide ) Ameliyatı nedir?

 Obezite cerrahisinin yaklaşık 50 yıllık geçmişi vardır. Obezite cerrahisi tarihinde değişik ameliyatlar, farklı sıklıklarda yapılmış olup, en güncel ve sıkça uygulananı ‘Sleeve gastrektomi’ yani ülkemizde bilinen adıyla mide küçültme yada tüp mide ameliyatıdırTüp mide (Mide küçültme) ameliyatında midenin hacmi %80 kadar küçültülür. Böylece daha az gıda tüketerek erken doyma sağlanmış olur. Mide hacmi daraldığı için en başarılı kilo kontrol yöntemlerindendir.

 Küçülen midenizle kilo verme süreciniz hızlanır. Bu kilo verme süreci yaklaşık 6 ay devam eder. En fazla kilo verilen ay ilk aydır. Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk ayda yaklaşık günde bir kilo verilmektedir. Bu çok hızlı kilo verme sürecinde dengeli ve yeterli beslenme için mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme için diyetisyen ve doktor kontrol ve takibi elzemdir. Çünkü bu dönemde hastalarımızın fazla yağ dokusundan zayıflamalarını ve kas kitlelerini korumalarını tercih ederiz. Bunu sağlamak için vücut analizleri ve kan tahlilleri yapmaktayız.

Mide küçültme ameliyatında azalan mide hacmi sizlere kilonuzu daha kolay kontrol etme imkanı sağlamaktadır. Fakat mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alımı, küçülen mide hacmini yüksek kalorili gıdalar ile dolduranlarda görülebiliyor. Bu yüzden mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmenin düzenlenmesi için ekibimizin diyetisyen ile iş birliğinde olmanız, uzun süre ince ve zinde kalmanız için önemlidir. Unutulmamalıdır ki zayıflama yolculuğu zayıflayan kişinin katılımının zorunlu olduğu bir ekip işidir.

 Mide Küçültme Ameliyatı kimler için uygundur?

 Kimler mide küçültme/ tüp mide ameliyatı olabilir sorusuna cevap olarak obezite cerrahisi endikasyonları sayılabilir.
Bunlar:
Vücut kitle indeksinin ≥ 40 olması, yada ideal kilodan 45 kilo ve daha fazlasının olması.
Vücut kitle indeksinin ≥ 35 olması ve ek olarak obezitenin yol açtığı şeker hastalığı, yüksek tansiyon, uyku apnesi,karaciğer yağlanması, kireçlenme, kolesterol yüksekliği, sindirim sistemi problemleri ve kalp hastalıkları gibi diğer hastalıkların bulunması.
Zayıflama yöntemlerinin belirli bir müddet uygulanmasına rağmen sağlıklı bir şekilde kilo verilememiş olması.

 Son yıllarda tüp mide/ mide küçültme ameliyatı olanlar ve sonuçlar göz önünde bulundurularak şeker hastalarında vücut kitle indeksi 30- 35 olalanlara da obezite cerrahisi önerilmeye başlanmıştır.

 Bu kriterler hastaların obezite cerrahisinden fayda görme durumları, hastaların önceki ilaç masrafları gibi değişkenler göz önünde bulundurularak sigorta şirketlerince kabul edilen kriterlerdir.
Her hasta için tek bir reçete olmadığı gibi, zayıflamak için tek bir çözüm yolu yoktur. Kişiye özel çözümler başarı şansını artırır. Hangi yöntemin sizin için en uygun olacağına karar vermek için; diyetisyen, psikolog, obezite cerrahı ve plastik cerrahı bünyesinde bulunduran ekibimizle görüşmenizi öneririm.

Mide Küçültme Ameliyatının çeşitleri nelerdir?

 Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır dedikleri gibi, her cerrahın tercih ettiği bir ameliyat yöntemi vardır. Fakat dünya çapında kabul gören standart tüp mide/ mide küçültme ameliyatında mide hacmi çapı standart olan bir tüp yardımıyla daraltılır. Bu çapın dışında kalan mide dokusu otomatik zımba (Stapler) cihazı ile kesilir ve kapatılır.

 Mide küçültme ameliyatı tekniği ilerledikçe konuya hakim olan cerrahlar mide hacmini daha dar çaplı tüplerle küçülterek, zımba ile kapatılan mide hattına bir de güçlendirici güvenlik dikişi atmanın mide küçültme ameliyatı sonrası kaçak (Sızıntı) riskini azaltacağını öngörerek uygulamaya başladılar. Bu yöntem standartın da üstündedir ve dünya çapında kabul görülmeye başlanmıştır. Biz de mide küçültme ameliyatlarımızda güvenlik dikişi tekniğini tercih ediyoruz.

Mide Küçültme Ameliyatı riskli midir?

Tüm ameliyatların anesteziden kaynaklanan ortak riskleri mevcuttur. Bunlar; ameliyat sonrası akciğer iltihabı ve nefes darlıkları, ameliyat esnasında kan pıhtılaşması ve buna bağlı pıhtı (emboli) atması örnek olarak verilebilir. Mide küçültme ameliyatına has olarak görülebilen riskler sızıntı (Kaçak) yani karın içi iltihaptır.

Deneyimli ve sadece obezite cerrahisine yoğunlaşmış ekiplerde bu riskler azalmakta ve hatta ortadan kalkabilmektedir. Peki bu riskler nasıl azaltılıyor?

  1. Ameliyatlarımızı obezite cerrahisinin sık yapıldığı donanımlı hastanelerde yapıyoruz.
  2. Anestezi ekibi ve hemşirelerimiz dahil ameliyat öncesi ve sonrası muhattap olacağınız tüm ekibimiz alanlarında engin tecrübeye sahipler.
  3. Ameliyattan önce kan sulandırıcı iğne yapılarak ve ameliyat esnasında bacaklarınıza takılacak çorap şeklinde pıhtı önleyici basınç cihazları kullanarak mide küçültme ameliyatındaki kan pıhtılaşması riskini en aza indiriyoruz.
  4. Mide küçültme ameliyatı esnasında kullanılan otomatik zımba (Stapler) cihazına ek olarak, mide küçültme sonrası kaçak (Sızıntı) riskini önlemek için güvenlik dikişi atmaktayız.

 Mide küçültme ameliyatı riskleri safra kesesi ameliyatı risklerinden daha fazla değildir fakat her ameliyat gibi riskleri mevcuttur. Bu riskleri azaltmak için, donanımlı hastane ve güvenilir ekipleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Mide küçültme (tüp mide) ameliyatı hakkında sıkça sorulan sorular

Mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır ?

En az 6 ay bir diyetisyen gözetiminde diyet yapmasına rağmen kilo veremeyen yada verdiği kilolardan fazlasını geri alan kişilerde vücut kitle indeksi (VKİ)’ ne göre mide küçültme ameliyatı gündeme gelebilir. Birkaç yıl öncesine kadar VKİ> 40 olanlardayada VKİ>35 olup da yandaş hasalık (İnsülin direnci, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması, kolesterol yüksekliği, eklem rahatsızlığı gibi) varsa ameliyat önerilmekteydi. Son yıllarda obezite cerrahisinde fayda görenlerin sayısının artması neticesinde yeni düzenlemeler ile; VKİ> 35 olanlara yada VKİ>30 olup da yandaş hastalığı olanlara ameliyat önerilmektedir. Bir örnekle anlatmak gerekirse; 160 cm boyunda, 90 kilo olan birinde mide küçültme ameliyatları düşünülebilir. Fakat şunu da unutmamak gerek, VKİ sadece bir ön değerlendirmedir. En doğru sonuç için doktorunuzun muayenesi, tahlillerinizin değerlendirilmesi ve vücut analizinizin yapılması gerekmektedir.

Mide küçültme ameliyatı kaç kiloda yapılır ?

Birkaç yıl öncesine kadar VKİ> 40 olanlardayada VKİ>35 olup da yandaş hasalık (İnsülin direnci, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, karaciğer yağlanması, kolesterol yüksekliği, eklem rahatsızlığı gibi) varsa ameliyat önerilmekteydi. Son yıllarda obezite cerrahisinde fayda görenlerin sayısının artması neticesinde yeni düzenlemeler ile; VKİ> 35 olanlara yada VKİ>30 olup da yandaş hastalığı olanlara ameliyat önerilmektedir. Bir örnekle anlatmak gerekirse; 160 cm boyunda, 90 kilo olan birinde mide küçültme ameliyatları düşünülebilir. 160 cm, 77 kilo üzerinde çok ciddi hastalığı olanlarda da ameliyat gündeme gelebilir fakat bu grubun çok iyi değerlendirilmesi ve mümkünse öncelikle ameliyatsız çözümler denenmesini önermekteyiz.

Kimler mide küçültme ameliyatı olamaz ?

Obezite cerrahisi öncesi ameliyat adaylarının detaylı bir değerlendirmeden geçirilmeleri gerekmektedir. Bu değerlendirmede kişinin hormonal olarak kilo almasına sebep veren bir bozukluk var mı? Midesinde kanser başlangıcı yada ülser var mı? Psikolojik olarak ameliyat sonrası beslenme uyumunu sağlayabilecek mi? Anestezi ile ilgil kalp yada akciğer sorunu yaşama ihtimali var mı? Kan sulandırıcı kullanıyorsa ameliyat öncesi ilaç dozu ayarlanacak mı? Ve bunun gibi birçok etken göz önüne alınır. Bu değerlendirme olumsuz sonuç elde eden hastaların ameliyatları ilgili hasalıklar düzeltilmeden yada o branştaki doktorlardan olur raporu alınmadan yapılmaz. Unutulmamalıdır ki obezite cerrahisi bir ekip işidir. Bir çok doktorun bir arada ameliyat öncesi ve sonrası bir arada çalışmasını gerekmektedir.

Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır ?

Mide küçültme ameliyatını kolay tarif etmek için midenin hacmen yaklaşık %80’ inin ameliyat ile küçültüldüğünü söyleriz. Mide küçültme ameliyatının iki ana amacı bulunmaktadır. İlki mide hacminin sağlıklı beslenmeye yetecek fakat tekrar kilo alımına engel olacak miktarda küçültülmesi. İkincisi ise midenin kubbe kısmından salgılanan açlık hormonu (Ghrelin)’ in azaltılarak iştah kontrolü sağlanmasıdır. Böylece kişiler hem az yiyeyerek çabuk doymakta hem de ameliyat sonrası 6 ay müddetince açlık hissetmemekteler.

Genel olarak mide küçültme ameliyatlarına yaklaşım ikiye ayrılmaktadır. Mideyi ameliyat esnasında otomatik cihazlarla ( Stapler) kesip kapatmak ve midenin kesilip kapatılmasından sonra bu hattın üzerine güvenlik dikişi atmak. Amerikan kökenli tıbbi yayınlar güvenlik dikişinin önemini vurgulamakta. Biz de kendi ameliyatlarımızda güvenlik dikişi yöntemini kullanıyor ve bu yöntemin mide küçültme sonrası kaçak ihtimalini azalttığına inanıyoruz.

Mide küçültme ameliyatı kaç saat sürüyor?

Mide küçültme ameliyatı süresi denilince akla genellikle sadece hastanın ameliyat masasında geçirdiği süreç geliyor. Fakat ameliyat ciddi hazırlık gerektiren bir süreçtir. Tabi ki mide küçültme ameliyatı öncesi de hastalar birkaç farklı branş doktoru tarafından değerlendirilerek ameliyata hazırlanmaya çalışılır. Biz obezite cerrahisi öncesi hazırlıklarımıza dünya standartlarına uygun olarak, kan tahlilleri, mide endoskopisi, akciğer filmi, EKG ( Kalp şeridi) tahlilleri ile başlıyoruz. Hastalarımız diyetisyen, psikolog, obezite cerrahı, kalp doktoru anestezi ve gereğinde solunum fonksiyon testi ile göğüs hastalıkları doktoru ile değerlendiriliyor. Bu süreç mide küçültme ameliyatındaki riskleri en aza indirmeyi hedefliyor.

Hastalarımız tetkiklerine göre risk değerlendirmesinden geçtikten sonra hastaneye kabul ve yatışları gerçekleşiyor. Genellikle bu tetkiklerle aynı gün olmaz. Böylelikle mide küçültme ameliyatı risklerini en aza indirmek için önlem alınır. Hastanın odasından ameliyathaneye inmesi ile odasına geri çıkış süresi yaklaşık iki buçuk saat kadar sürer. Bu süre, ameliyat öncesi anestezi değerlendirmesini ve anestezi başlangıcını, ameliyat masası hazırlığını, ameliyat süresini ve ameliyat sonrası hastanın ameliyathane odasından derlenme odasında geçirdiği süreyi kapsar.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır sözünü sıkça kullanıyoruz. Günümüzde mide küçültme ameliyatları kabaca iki temel teknikte yapılmakta. Güvenlik dikişi tekniği ve sadece zımbalama yöntemi kullanılan teknik. Mide küçültme ameliyatının safhalarında mide çevre yağ dokularından ayrıldıktan sonra otomatik zımba atıcı (Stapler) ile kapatılıp, kesilir. Bu işlem mide küçültme ameliyatının başlangıcından itibaren yaklaşık yarım saat sürer. Bizler ameliyatlarımızı dünyadaki çoğu cerrahların kabul ettiği güvenlik dikişi tekniği ile yapmaktayız. Bizim kullandığımız bu güvenlik dikişi tekniğinde midedeki zımba hattı boydan boya kapalı (Laparoskopik) dikiş yöntemi ile dikilmekte. Bu işlem yaklaşık yarım saat daha sürer fakat böylelikle mide küçültme ameliyatı sonrası kaçak (Sızıntı) riski azalmaktadır. Böylece hastanın ameliyat masasında geçirdiği süre yaklaşık bir buçuk saat olmakta.

Ameliyat sonrası hastalarımız kendi odalarına çıkarak, 4. Saatte yürüyüp, kendi ihtiyaçlarını karşılar hale gelmekteler. Bunun için burun sondası (Nazogastrik tüp), yada idrar sonrası kullanmamaktayız.

Obezite cerrahisi adayı olanlara ameliyat öncesi ve sonrası için detaylı bilgi almalarını öneririm. Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

Mide ameliyatında kaç gün hastanede kalınır ?

Mide küçültme ameliyatının ilk gününü ameliyat olduğunuz günden itibaren saymaya başlarsanız, hastane yatışınız toplam 3 gece sürer. Ameliyat sonrası genellikle ilk 4 saat anestezinin etkisi ile uyku ve istirahat dönemi olarak geçmekte. Sonrasında hastalarımızı ayağa kaldırarak kısa bir yürüyüş yapmalarını teşvik ediyoruz. Ameliyatın ertesi günü bir kontrol filmi çekerek beslenme durumuna karar veriyoruz. Beslenmesi uygun olan hastalarımız kontrol filmi sonrası beslenmeye başlamaktalar. Ameliyat sonrası sıvı tüketmeye başlayan hastalarımızın keyfi yerine gelmekte, zaten bu dönemde ağrı ve bulantı şikayeti de geçmekte. Peki neden hastayı üç gün hastanede tutuyoruz? Bu tamamen hastalarımızın kendi sıvı alımlarını seruma gerek kalmadan devam ettiklerinden emin olabilmek için. Hastamızın yeterli sıvıyı içerek kendini besleyebileceğine kanaat getirdiğimizde, hastamızı evine gönderiyoruz.

Mide küçültme ameliyatı sonrası kaç kilo verilir?

Mide küçültme ameliyatı sonrası fazla olan yağ dokusunun. Yaklaşık %70-80’inin verilmesi planlanır. Bir örnekle anlatmak gerekirse yaklaşık 130 kg olan bir kişi ameliyattan 6 ay sonra 75 kiloya kadar düşebilmektedir. İşte bu yüzden aşırı kilolu olmayanların obezite cerrahisi ile manken gibi olma çabaları boşunadır. Sıkça vurguladığım gibi 8-10 kilo vermek için ameliyat olmaya gerek yok. Obezite cerrahisi aşırı kilolular içindir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalı?

Obezite cerrahisi sonrası midenizi tıpkı bir bebeğin midesi gibi görebilirsiniz. Hassastır ve normal beslenmeye geçiş için yavaş yavaş hazırlanmalıdır. Obezite cerrahisi sonrası beslenme mide küçültme/ tüp mide/ sleeve gastrektomi ameliyatı sonrası beslenme ve mide baypasları sonrası beslenme olarak kabaca ikiye ayrılır. Biz burada Mide küçültme/ tüp mide ameliyatı sonrası beslenmeye örnek vereceğiz. Beslenme planında mide küçültme ameliyatınızdan sonraki ilk hafta tamamen berrak sıvılardanoluşan bir beslenme ile başlar. Mide küçültme ameliyatından sonraki ikinci hafta tüketeceğiniz besinler koyu (Kıvamlı) sıvılardan oluşmaktadır ancak tanesiz ve asitsiz yani midenizi rahatsız etmeyecek sindirimi kolay besinlerdir olmalıdır. Mide küçültme ameliyatı sonrası üçüncü haftadani tibaren tükettiğiniz sıvı besinlere ek olarak yumuşak katı (püreler) besinler tüketmeye başlayacaksınız. Protein içeriği yüksek besinleri de tüketeceksiniz. Normal besinlere geçiş süresine yaklaştığınız için sebze, meyve türlerini de beslenmenize ekleyebileceksiniz. Mide küçültme ameliyatı sonrası dördüncü haftadan itibaren besinlerinizi püre şeklinde, çatalla ezerek ve iyice çiğnemeye özen göstererek tüketebilirsiniz.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenmede Altın Kural

Obezite cerrahisi sonrası altın kural; katı yiyeceklerin yanında sıvı besinleri almamanızdır (Katı sıvı ayrımı).

Buna kahvaltının yanında çayda dahil. Katı her hangi bir yiyeceğinizden, yarım saat önce, yemeğinizi yerken ve yemeğinizden yarım saat sonra sıvı almamanız gerekiyor. Yemek yerken masada içecek bulundurmayın. Besinleri küçük lokmalar halinde ve iyi çiğneyerek tüketmeniz gereklidir. Lokmalar arasın biraz beklerseniz bu durum mide kapakçığınızın rahat çalışmasına yardımcı olacaktır.

Yeterli besin alınamamasına bağlı vücut direncinde azalmalar olabilir. Bunun yanında halsizlik, yorgunluk ve kas kaybıoluşabilir. Bu yüzden protein içecekleri ve besin takviyeleri büyük önem taşır.

 Su tüketiminiz 1,5 litrenin altına düşmemelidir. Susuzluğu (Dehidratasyonu) önlemek için öğün aralarında su yudumlamayı unutmayın. Suyu da yemek sırasında değil, yemekten yarım saat önce veya sonra içmelisiniz. Su tüketmekte zorlanıyorsanız 1 litrelik içme suyunuza yarım yeşil elma, birkaç yaprak nane yaprağı, yarım salatalık, biraz da maydanoz ekleyerek aromalandırabilirsiniz.

Yemek yeme süreniz en az 20 dk olmalıdır ve lokmalar arasında en az 30 saniye beklemeniz gerekmektedir.

Tatlılar, şekerler, şekerli yiyecekler karnınızı doyurmadığı gibi gereksiz yere fazla kalori almış olursunuz bu yüzden bu tür yiyecekleri tüketmekten kaçının.

Çok soğuk veya çok sıcak içeceklerden kaçınınız. İçecekleri hızlı içmemeye özen gösteriniz. Hızlı içmek midede gerginlik ve tıkanma hissine neden olabilir.

Mide küçültme ameliyatı sonrasında beslenmede ana hedefiniz öncesinde yapılan yanlış yeme alışkanlıklarını bir kenara bırakmak olmalıdır. Bu süreçte beslenmeniz de öncelikli olarak proteinlere yer vermelisiniz, ikinci olarak sebze son olarakta nişastalı besinler tüketin.

Mide küçültme ameliyatı sonrası yeni bir besin deniyorsanız ilk olarak küçük bir miktar tüketin ve bekleyin midenizin tolere edip edemediğine bakın. Midenizin farkına varın, ne kadar yemeği tolere edebildiğini bilin ve zorlamayın bunun üstüne çıkmaya çalışmayın.

Obezite ameliyatı sonrası sağlıklı beslenmeyi yaşam standardı haline getirmek ağırlık kontrolü için önemlidir. Yeterli ve sağlıklı kilo veriminin sağlanmasıyla birlikte uzun süreli başarının anahtarı ameliyat sonrası beslenme ve diyete uyumdur. Bu nedenle mide küçültme ameliyatı sonrasında başarılı bir süreç için doktorunuz ve diyetisyeniniz ile irtibat halinde olmanız gerekmektedir.

Mide küçültme ameliyatı yaş sınırı nedir?

Dünyada obezite cerrahisinin yaygınlaşması ve bu zayıflama ameliyatlarından fayda gören insan sayısının artması ile yaş sınırı günden güne aşağıya çekilmektedir. Amerika kökenli yayınlar ve araştırmalar yaş alt sınırını 11 yaşına kadar geriletti. Fakat bizler mümkün olduğu kadar küçük yaş gurubunda diyet ve egzersiz ile zayıflamanın sonuna kadar denenmesi taraftarıyız. Obezite cerrahisinde üst yaş sınırı olarak 65 kabul edilmektedir. Bu hesap, mide küçültme gibi, obezite cerrahisi ameliyatlarından sonra hastaların hayatlarına 10 yıl kaliteli bir yaşam süresi katacakları ve insanların beklenen yaşam süreleri esas alınarak hesaplanmıştır.

Bizim de tecrübelerimizle ortaya koyduğumuz üzere zayıflama yolculuğuna ne kadar genç yaşta başlanırsa, sonuçlar o kadar iyi olmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Maliyeti nedir?

Obezite görülme sıklığı giderek artmakta ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından salgın olarak tanımlanmaktadır. Obezite cerrahisi giderek yaygınlaşıp, popüler olmakla birlikte;obezite cerrahisinin geçmişi 1950’li yıllara dayanmaktadır. Obezite cerrahisi tarihinde değişik ameliyatlar, farklı sıklıklarda yapılmış olup, en güncel ve sıkça uygulananı ‘Sleeve gastrektomi’ yani ülkemizde bilinen adıyla mide küçültme yada tüp mide ameliyatıdırTüp mide (Mide küçültme) ameliyatı midenin yaklaşık % 80’inin çıkartılması esasına dayanır. Günümüzde bu kadar popüler olan mide küçültme ameliyatı, gerek yapılış tekniği ve gerekse tüp mide ameliyatı sonrası beslenme ve takip durumuna bağlı olarak,mide küçültme ameliyatı fiyatları birçok cerrah ve merkeze göre değişmektedir. Mide küçültme ameliyatı yapılış tekniği genel olarak ikiye ayrılır: Sadece otomatik zımba (Stapler) ile kesmek ve otomatik zımba cihazı ile  kestikten sonra üzerine güvenlik dikişi atmak. Biz ameliyatlarımızdagüvenlik dikişini tercih ediyoruz. Mide küçültme ameliyatı ne kadar sürer? sorusunun cevabı burada gizlidir. Güvenlik dikişi atılmadan yapılan ameliyatlar yaklaşık 45 dakika sürerken, güvenlik dikişi atılan ameliyatlar 1 saat 15 dakika sürmektedir. Süre maliyeti etkileyen bir faktör değildir. Obezite cerrahis yapan doktorların eğitim durumu ,tecrübesi, mide küçültme ameliyatı yapan hastaneler ve koşulları, kullanılan malzeme kalitesi, ameliyat sonrası beslenme ve psikolog takibi gibi mutlaka zayıflama sürecinde bulunması gereken öğeler, mide küçültme ameliyatı fiyatındaki değişkenliğin sebepleri arasında sayılabilir.

Tüp mide ameliyat sonrası takip hayati önem arz etse de obezite cerrahisi ameliyatlarının yaygınlaşmasına rağmen genellikle zayıf kalmaktadır. Mide küçültme ameliyatı yapan hastaneler ne yazık ki bu takibi yapacak ekiplerini zenginleştirememişlerdir (Maliyeti etkileyen bir faktördür). Bunun üzücü bir sonucu olarak hasta- doktor iletişimi kaybolmakta, tüp mide sonrası beslenme takibi yapacak diyetisyene ulaşılamamaktadır. Mide küçültme ameliyatı fiyatını düşürmek için yapılan bu seçimler ne yazık ki hastalara anastomoz kaçağı ( Tüp mide ameliyatı sonrası sızıntı), depresyon ve yetersiz beslenme olarak geri dönebilmektedir. Düşük kaçak oranı olan cerrahların kurduğu deneyimli, tüp mide ameliyat sonrası beslenme ve psikolojik durum takibi yapabilecek ekiplerde ve hasta bakım koşullarının iyi olduğu hastanelerde mide küçültme ameliyatı fiyatı doğal olarak yüksek olmaktadır. Geleceğinize yatırım olarak düşünebileceğiniz bu kararı alırken en pahalı olan en iyisidir yanılgısına düşmemek gerekir. Size en uygun obezite cerrahisi seçeneklerini sunan, konsunda deneyimli ve hatta sadece bu işi yapan, geniş bir ekip ile çalışan, obezite cerrahisi sonrası kaçak riski az olan, ameliyat sonrası beslenme konusunda takip edebilecek, kolay ulaşılabilen bir ekip sizin için en doğru seçenek olacaktır.

Kişisel bütçe değişlenliği bir gerçektir fakat mide küçültme ameliyatı fiyatı konusuna odaklanmak, mide küçültme ameliyatı risklerine davetiye çıkartmaktır. Mide küçültme ameliyatı fiyatı ne kadar diye araştırırken, kötü cerrahi alet tercihi, uygunsuz koşullara sahip olmasına rağmen mide küçültme ameliyatı yapan hastaneler, tecrübesizlik, gibi faktörlerin daha düşük fiyatların arkasında asıl neden olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Mide küçültme ameliyatı riskleri: Sızıntı (Kaçak) ve emboli gibi sağlığınızı olumsuz etkileyecek nedenler göz ardı edilmemelidir.

Günümüzde giderek popülerlik kazanmakta olan obezite cerrahisi gibi mide küçültme ameliyatı da hızlı ve etkili zayıflama sağlayan bir yöntemdir. Mide küçültme ameliyatı riskleri safra kesesi ameliyatı risklerinden daha fazla değildir fakat her ameliyat gibi riskleri mevcuttur. Bunların en bilinen ve korkulanı: Tüp mide ameliyatı sonrası sızıntı ve embolidir. Deneyimli ve sadece obezite cerrahisine yoğunlaşmış ekiplerde bu riskler azalmakta ve hatta ortadan kalkabilmektedir.

Şunu tekrar hatırlatmak gerekir ki: Mide küçültme ameliyatı fiyatı konusuna odaklanmak, mide küçültme ameliyatı risklerine davetiye çıkartmaktır. Bu kadar önemli ve hayatınızda önemli bir dönüm noktası olan bir kararı alırken mide küçültme ameliyatı kaç para yada mide küçültme ameliyatı fiyatı ne kadar soruları önceliğiniz olmamalıdır.Tüp mide ameliyatı sonrası yaşamınız asıl önceliğiniz olursa kararınız ve sonuçları daha sağlıklı olacaktır. Mide küçültme ameliyatı ( Tüp Mide), obezite cerrahisi seçenekleri hakkında bilgi almak için tarafımıza başvurunuz .

Laparoskopik mide küçültme ameliyatı nedir?

Laparoskopi; kelime anlamı olarak karın içine bakılmasını anlatır. Bu ifade genel olarak kapalı ameliyatları ifade etmek için kullanılmaya başlanmıştır.  Laparoskopi, eskiden olduğu karın duvarının boydan boya kesilmesine gerek olmadan 1er cmlik deliklerden karın içinde her türlü ameliyatın yapılmasını mümkün kılmıştır. Böylece hastaların iyileşme süresi daha az ağrı ve daha az enfeksiyon riski nedeniyle kısalmış. Hasta konforu artmış, hastanede kalış süreleri kısalmıştır.

Laparoksopik ameliyatlarda karın içi gaz ile doldurulur, böylece küçük aletlerle dar alanda ameliyat yapmak mümkün olur. Kullandığımız gaz ameliyat sonrası barsaklardan emilerek atılmaktadır.Bu gazın kişiye ameliyat sonrası dönemde hafif şişkinlik haricinde herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu şişkinlik ise ameliyat sonrası gün hastanın gaz çıkartması ile tamamen geçmektedir. Obezite cerrahisi ameliyatlarımızı da kapalı (Laparoskopik) yöntemlerle uyguluyoruz. Böylece hastamız hem güvenli hem de konforlu bir şekilde ameliyatını olarak, ameliyat sonrası kısa sürede ayağa kalkıyor ve kısa sürede işinin başına dönebiliyor.

Mide küçültme ameliyatı riskleri nelerdir?

Her ameliyatın kendine has riskleri vardır. Mide küçültme ameliyatı riskleri: Anesteziye bağlı riskler, nefes darlığı, enfeksiyon, ölüm, safra kesesi taşları, beslenme bozukluğu, kan pıhtısı, damar tıkanması, kanama, kaçaklar (Karın içi iltihap), kusma, fıtık olarak sayılabilir. Genellemek gerekirse bu riskler karın içi ameliyatların hepsinde ortaktır. Şunu da vurgulamak isterim ki safra kesesi ameliyatı sonrası sorun görülme ihtimali güvenli mide küçültme ameliyatı risklerinden daha fazladır.

Güvenli Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite cerrahisinin riskleri bu işleri yüksek standartlarda yapan yerlerde azalmaktadır. Peki nasıl? Bence buradaki en önemli detay obezite cerrahisi yapan doktorlara ulaşabilmenizdir. Sıkça tekrarladığım gibi mide küçültme ameliyatlarında zayıflama ile başlar, fakat doktorunuzun düzenli kontrolü, diyetisyeninizin ve hatta psikoloğunuzun kontrolü ile devam eder. Bu kontrollerin sıklığı sağlıkla incelmenizi sağlar. Oluşabilecek en ufak sorunda bile erken önlem alınmasını sağlar. El beceri gerektiren işlerde tecrübe önemlidir. Obezite cerrahisi tam zamanlı yapılması gereken bir iştir ve diğer mide ameliyatlarından teknik farklılıklar arz eder. Bu işe yoğunlaşan uzmanlar güvenlik önlemlerini artırmakta, hastalara daha çok zaman ayırmakta, mide küçültme ameliyatlarını tam donanımlı ve tecrübeli ekiplerin bulunduğu hastanelerde yapmaktadırlar. Herkes bütçesinin farklı olabileceği bir gerçektir fakat, bütün bunların da bir maliyeti olduğunu göz önünde bulundurmak gerek. İşte bu yüzden obezite cerrahisi doktorlarını seçerken, çalışmakta oldukları obezite cerrahisi yapan hastanelerin bünyesinde bulunan obezite cerrahisi diyetisyenleri ve obezite cerrahisi sonrası psikolojinizle ilgilenecek bir psikolog bulunuyor mu? Ameliyat yapılan hastaneler tam donanımlı ve ekipleri bu konuda yeterince tecrübeli mi diye mutlaka sorulmalıdır .

Mide Küçültme Ameliyatı Yapılan Hastanelerde Belirli Bir Standart Var mı?

Yurtdışında obezite cerrahisi devlet hastanesi de olsa, özel sağlık kuruluşları da olsa yeterli kalifikasyonu gösteremeyen sağlık kuruluşlarında uygulanmamaktadır. Bu yaklaşım riskleri azaltmaktadır.Obezite cerrahisi yapan doktorlar ve kuruluşlar gerekli tecrübe ve teknik alt yapıyı sağlayarak hasta güvenliği ön planda tutulmaktadır. Ülkemizde de bu standartlar gittikçe yükselmektedir ve doğru obezite cerrahisi ekibi tercihi ile dünya standartları seviyesinde hizmet alınabilmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Neden Ölüm Görülüyor?

Genel Cerrahinin her karın için ameliyatında olduğu gibi, mide ve barsak ameliyatlarının yapıldığı obezite cerrahisinde de mide ve barsakların gerek ameliyatta zarar görme gerekse dikiş yerlerinin yeterli iyileşememesinden ötürü karın içi iltihaplar görülebilir. Karın içi iltihabın erken tanı ve tedavisi ile bu sürecin hastaya zarar vermeden tedavisi mümkündür. İşte burada devreye obezite cerrahisi doktorunuza kontrole gitme sıklığınız sorusu giriyor. Doktorunuza kolay ulaşır ve gözetim altında olursanız karın içi iltihap öldürücü değildir. Fakat yönetilmesi tecrübe gerektiren bir süreçtir. Maalesef son zamanlarda bu işin maliyetini azaltmak için güvenlik önlemleri sorgulanır olmaya başladı. Güvenlik paha biçilemezdir.

Zayıflamak doğru bir karardır. Bu kararı mümkün olduğunca güven ilişkisi kurabileceğiniz, kolay ulaşabileceğiniz, sorun çıkarsa çözüm üretme konusunda yetkin ekiplerle birlikte alırsanız sonuçları herkes için mükemmele yakın olmaktadır.

Mide küçültme ameliyatı öncesi hastalara diyet programı uygulanıyor mu?

Hastalarımızdan sıklıkla duyduğumuz sorulardan biri de, ben normalde diyet yapamıyorum, ameliyat sonrası nasıl diyet yapacağım. Buna cevaben; küçülen mide diyet uyumunu kolaylaştırır, zaten ameliyat sonrası kimse size bir kibrit kutusu kadar peynir, iki tane zeytin yemenizi söylemeyecektir. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmede aslında sağlıklı beslenme ve yaşam programı uygulanmaktadır.

Peki ameliyat öncesi bir diyet uygulanıyor mu? Hastanın kilosuna ve karaciğer yağlanma durumuna göre ameliyat öncesi beslenme programı önerebilmekteyiz. Burda amaç kişileri zayıflatmak değildir. Amaç karaciğerin küçültülerek ameliyat sonrası anesteziden uyanmayı kolaylaştırmak ve midenin üzerinden karaciğerin çekilmesini sağlayarak ameliyatı daha güvenli hale getirmektir.

Ayrıca gıda bağımlılıkları olan ve yeme bozuklukları olan kişileri ameliyat etmek uygun değildir. Ameliyat öncesi hastanın beslenme programına uyumu ile bu riskli grubu da ortaya çıkartmış oluyoruz ve gerekirse kendilerine ameliyattan fayda göremeyeceklerini anlatıyoruz.

Obezite cerrahisi sonrası beslenme, sağlıklı beslenme adına bir uyum ve iş birliği sürecidir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası süreç nasıldır?

Öncelikle şunu vurgulamak isterim ki: Mide küçültme ameliyatı sonrasındaki süreci yeni hayat, milat, ikinci bir doğum günü kabul edenler daha başarılı olmaktadır.

Peki hastalarımız ameliyat hazırlıklarını yapıp hastaneye yatıp ameliyatlarını oldular, sonra kendilerini neler bekliyor?

Mide küçültme ameliyatı sonrası hastalarımızı odalarına almaktayız. Genellikle hastalarımızı yoğun bakıma çıkartmıyoruz.

Mide küçültme ameliyatı sonrası hastamız odasına çıktıktan yaklaşık 4 saat sonra kendisiyle birlikte koridorda kısa bir yürüyüş yapıyoruz ki ameliyat sonrası toparlanma daha hızlı olsun ve kan pıhtı oluşum riski azalsın. Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk 4 saat genellikle anestezinin etkisi ile hafif bir uyku halinde geçmekte. Bu dönemde ağrı kesici ve bulantı önleyici ilaçlar verdiğimiz için hastalar hastalarımızın genellikle bir sıkıntısı olmamakta. Hastalarımız ayağa kalktıktan sonra kendilerini daha iyi hissederler. Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk gecede hafif mide bulantısı ve hafif ağrı görülebilmekte. Biz bu şikayetler için kuvvetli bulantı önleyici ve ağrı kesici ilaçlar kullanarak hastalarımızı rahatlatmaktayız. Dolayısıyla mide küçültme ameliyatı sonrası ilk gece hastalarımız rahatlıkla uyuyabilmekteler. Mide küçültme ameliyatı sonrasının ertesi günü hastalarımıza beslenme öncesi filmleri çekilmekte. Bu film halk arasında yanlış bir şekilde kaçak filmi olarak biliniyor. Mide küçültme ameliyatı sonrası kaçak kontrolü ameliyat esnasında obezite cerrahınız tarafından yapılır. Bu çektiğimiz film, sizin ameliyat sonrası beslenme uyumunuzu göstermektedir. Bu film neticesinde hastalarımızın ağız yoluyla sıvı gıdalar ile beslenmesine başlıyoruz. Mide küçültme ameliyatı sonrası ikinci günde, eğer dren yerleştirildiyse bu dren genellikle çekilmekte. Mide küçültme ameliyatı sonrası 3. Günde ise eğer hastamız ağız yoluyla yeterli gıdayı kendi başına tüketebiliyorsa hastaneden çıkışını yapmaktayız. Mide küçültme ameliyatı sonrası evde istirahat sürecinde diyetisyenimiz hastamızın beslenme uyumunu kontrol etmekte ve en ufak bir soru işaretinde hastalarımız bize ulaşabilmekteler.

Mide küçültme ameliyatı sonrası 2. Haftada, 1. Ay, 3-6-9-12 aylarda ise kan tahlilleri ile doktor ve diyetisyen, eğer gerekliyse psikolog görüşmeleriniz bulunmakta.

Mide küçültme ameliyatı Sonrasında Kilo Verme Süresi Nedir ve Tekrar Kilo Alınır mı?

Hastalarımın benden sıkça duydukları gibi; obezite cerrahisinde zayıflama yolculuğu mide küçültme ameliyatı ile başlar, hastanın motivasyonu ve beslenme alışkanlıkları kişinin ideal kilosunu ne kadar süre koruyacağını belirler. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz; ameliyat herkesi 6 ay boyunca fazla kilolarından kurtararak zayıflamakta. Obezite cerrahisi sonrasında diyetisyen desteği ile sağlıklı beslenmenin öğrenilmesi gerekiyor bu da motivasyon gerektiren bir iş.Ameliyat sonrası diyetisyen desteği almayanlar ya da psikolog ile görüşerek motivasyonlarını yüksek düzeyde tutamayanlar tüp mide ameliyatı sonrası kilo alımı görülebilmekte. Kilo alımı genellikle bir yılın sonunda başlar ve devam eder. Kilo alan hastalara obezite cerrahisinde revizyon olarak bilinen ikinci ameliyatlar gerekebilmektedir. Bunlar korkulacak ameliyatlar değildir, fakat gerçekten gereken hastalara saklanmalıdır. Bu yüzden tüp mide/mide küçültme ameliyatının fiyatı ne kadar? sorusundan çok ameliyat sonrası ne kadar süre boyunca zayıflamış bir şekilde, ideal kilomda kalabilirim? diye sorulması uygun olacaktır.

Obezite cerrahisi, tüp mide/mide küçültme ameliyatlarıvhakkında araştırma yapanlara tavsiyem; sadece fiyat konusunda odaklanmaktan ziyade sonuca odaklanmalarının doğru seçim yapmaları konusunda daha isabetli olacağıdır. Çok sayıda obezite cerrahisi yapan doktorların, yüksek kalitede hizmet veren, deneyimli personelin bulunduğu obezite cerrahisi yapılan hastenelerin, bünyesinde obezite cerrahisi sonrası beslenme desteği için diyetisyen ve motivasyon için psikolog bulunduran ekiplerin mide küçültme/tüp mide ameliyat fiyatları daha yüksek olacaktır fakat hastaların ameliyat ve sonrasındaki süreçleri daha konforlu olduğu gibi, ideal kilolarını korumaları daha mümkündür. Unutulmamalıdır ki “ Ucuz etin yahnisi yavan olur.” Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

Mide küçültme Ameliyatı Sonrası Doktor Kontrolleri

Obezite cerrahisinde zayıflama yolculuğu ameliyat ile başlar. Fakat bu uzun ve obezite cerrahisi ekibi ile sıkça görüşmeniz gereken bir yolculuktur. Mide küçültme ameliyatı sonrası ölüm riskini azaltmak için en önemli noktalardan biri de doktor kontrolleridir. Bu kontroller ne kadar düzenli ve sık olursa, sizin mide küçültme ameliyatı sonrası riskleriniz o kadar azalır. Biz mide küçültme ameliyatı sonrası hastalarımızı ameliyat sonrası 15. Gün, 1-3-6-9-12 aylarda muayenehanede görerek riskleri en aza indiriyor ve hastalarımızın yeni hayatlarına uyumları için gerekli olan beslenme ve psikolojik desteği de temin ediyoruz. Böylece ameliyat sonrası olabilecek sorunlar en aza indirilmiş ve çok nadir olarak sorunla karşılaşılsa da bunları müdahaleye bile gerek kalmadan aldığımız önlemlerle kısa sürede tedavi edebiliyor olmaktayız. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi, obezite cerrahisi sonrası süreçte de hayat kurtarır.

Unutulmamlıdır ki obezite cerrahisi ekibindeki psikolog ve diyetisyen de obezite cerrahı kadar önemlidir. Burada önemli olan nokta, mide küçültme ameliyatı sonrası zayıflayan hastanın uzun süre ideal kilosunda kalmasıdır. İşte burada devreye obezite cerrahisi sonrası diyetisyen ve obezite cerrahisi sonrası psikolog girmekte. Obezite cerrahisi ekibimiz ile sizler için ideal kilonuzu muhafaza etmek için beslenme, motivasyon, sağlıklı beslenme çözümleri sunmaktayız.