Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri

Mide küçültme ameliyatı riskleri de her ameliyat olduğu gibi kendine özgü riskler taşır. Mide küçültme ameliyatlarında yani tüp mide ameliyatlarında da bunlar diğer ameliyatlarla benzerlik gösterir.

 Mide küçültme ameliyatı riskleri nelerdir?

Anesteziye bağlı riskler, nefes darlığı, enfeksiyon, ölüm, safra kesesi taşları, beslenme bozukluğu, kan pıhtısı, damar tıkanması, kanama, kaçaklar (Karın içi iltihap), kusma, fıtıklardır mide küçültme (tüp mide) ameliyatı riskleri arasında sayılabilir.

Herkesin sıkça duyduğu ve en az bir yakının da bu ameliyatı olduğu safra kesesi ameliyatından örnek vermek gerekirse, safra kesesi ameliyatından sonra sorun görülme ihtimali güvenli mide küçültme ameliyatı risklerine göre çok daha fazladır.

Güvenli mide küçültme (tüp mide) ameliyatı

Ameliyatla zayıflamak isteyenler obezite cerrahisinde riskleri  azaltmak için mide küçültme (tüp mide) ameliyatını yüksek standartlarda yapan yerlerde olmaları gerekir. Mesleki tecrübeme dayanarak obezite cerrahisinde riski en çok azaltan unsurun obezite cerrahisi yapan doktorunuza ihtiyaç duyduğunuz zamanda ulaşabilmeniz olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Düzenli doktor kontrolü, diyetisyeninizin ve  psikoloğunuzun ile sık iletişimde olmanız riskleri bariz oranda azaltmaktadır. Bütün bunlar obezite cerrahisi sonrasında herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında erken önlem alınmasını sağlar.

 Obezite cerrahisi yarı zamanlı bir iş değildir

Sadece obezite cerrahisi yapan uzmanlar mide küçültme ameliyatı risklerini en az indirmek için donanımlı ve tecrübeli  hastanelerde yapmakta, hastalarına ilgilenecek daha çok zaman ayırmakta ve böylece güvenlik önlemlerini artırmaktalar. El beceri gerektiren her işte tecrübe önemli olduğu gibi obezite cerrahisinde tecrübe çok önemlidir. İşte bu yüzden obezite cerrahisi tam zamanlı yapılması gereken bir iştir. Sanılanın aksine mide küçültme ameliyatları mide kanseri ameliyatları gibi diğer mide ameliyatlarından bariz farklılıklar arz eder.

Sizlere tavsiyemiz obezite cerrahisi doktorlarını seçerken, çalışmakta oldukları obezite cerrahisi yapan hastanelerin bünyesinde bulunan obezite cerrahisi diyetisyenleri ve obezite cerrahisi sonrası psikolojinizle ilgilenecek bir psikolog bulunuyor mu? Obezite ameliyatları yapılan hastaneler tam donanımlı ve ekipleri bu konuda yeterince tecrübeli mi diye mutlaka sormanız olacaktır.

Mide balonu riskleri ve tüp mide ameliyatı riskleri hakkında videomuzu izleyebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum eklemek istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir