Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılıyor?

Mide küçültme ameliyatları laparoskopik (Kapalı) yöntemle yani küçük kesiklerden özel aletlerle karın içine ulaşılarak yapılmaktadır. Böylece mide küçültme ameliyatı sonrası süreçte çok daha az ağrı olmakta ve hastalar mide küçültme ameliyatı sonrası günlük yaşantılarına çok daha erken dönebilmekteler. Mide küçültme ameliyatında mide çevre yağ dokularından ayrılır ve otomatik zımba atıcı (Stapler) ile kapatılıp, kesilir. Bu işlem yaklaşık yarım saat sürer. Biz mide küçültme ameliyatlarımızı dünyaca kabul gören güvenlik dikişi tekniği ile yapmaktayız.Bu güvenlik dikişi tekniğinde midedeki zımba hattı boydan boya kapalı (Laparoskopik) dikiş yöntemi ile dikilmekte. Bu kapalı el dikişi yaklaşık yarım saat kadar sürmekte. Birçok hasta üzerinde yapılan çalışmalar bu güvenlik dikişi tekniğinde mide küçültme ameliyatı sonrası kaçak (Sızıntı) riskinin azaldığı göstermiştir.

Mide küçültme ameliyatında süre kısa olduğu için idrar sonrası kullanmıyoruz. Hastamız erken beslenmeye başlayacağı için burun sondası (Nazogastrik tüp) de kullanmamaktayız. Karın içi duruma göre dren yerleştirilip yerleştirilmeyeceği obezite cerrahının kararına kalır.

 Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Estetik Dikiş

Ameliyat bölgesinde cilt dikişleri kendinden kaybolan estetik dikiş ile atılmakta. Böylece ameliyattan 6 ay sonra ince bir kırışlık kadar sedefi renkte, belli belirsiz bir iz kalmaktadır. Obezite cerrahisi sonrası estetik dikiş izleri genellikle dışarıdan çok dikkatli bakılmadıkça fark edilmez.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum eklemek istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir