Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Mide küçültme ameliyatı süresi denilince akla genellikle sadece hastanın ameliyat masasında geçirdiği süreç geliyor. Fakat ameliyat ciddi hazırlık gerektiren bir süreçtir. Tabi ki mide küçültme ameliyatı öncesi de hastalar birkaç farklı branş doktoru tarafından değerlendirilerek ameliyata hazırlanmaya çalışılır. Biz obezite cerrahisi öncesi hazırlıklarımıza dünya standartlarına uygun olarak, kan tahlilleri, mide endoskopisi, akciğer filmi, EKG ( Kalp şeridi) tahlilleri ile başlıyoruz. Hastalarımız diyetisyen, psikolog, obezite cerrahı, kalp doktoru anestezi ve gereğinde solunum fonksiyon testi ile göğüs hastalıkları doktoru ile değerlendiriliyor. Bu süreç mide küçültme ameliyatındaki riskleri en aza indirmeyi hedefliyor.

 Mide Küçültme Ameliyatında Hastane Süreci

Hastalarımız tetkiklerine göre risk değerlendirmesinden geçtikten sonra hastaneye kabul ve yatışları gerçekleşiyor. Genellikle bu tetkiklerle aynı gün olmaz. Böylelikle mide küçültme ameliyatı risklerini en aza indirmek için önlem alınır. Hastanın odasından ameliyathaneye inmesi ile odasına geri çıkış süresi yaklaşık iki buçuk saat kadar sürer. Bu süre, mide küçültme ameliyatı öncesi anestezi değerlendirmesini ve anestezi başlangıcını, ameliyat masası hazırlığını, ameliyat süresini ve mide küçültme ameliyatı sonrası hastanın ameliyathane odasından derlenme odasında geçirdiği süreyi kapsar.
Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır sözünü sıkça kullanıyoruz. Günümüzde mide küçültme ameliyatları kabaca iki temel teknikte yapılmakta. Güvenlik dikişi tekniği ve sadece zımbalama yöntemi kullanılan teknik. Mide küçültme ameliyatının safhalarında mide çevre yağ dokularından ayrıldıktan sonra otomatik zımba atıcı (Stapler) ile kapatılıp, kesilir. Bu işlem mide küçültme ameliyatının başlangıcından itibaren yaklaşık yarım saat sürer. Bizler ameliyatlarımızı dünyadaki çoğu cerrahların kabul ettiği güvenlik dikişi tekniği ile yapmaktayız. Bizim kullandığımız bu güvenlik dikişi tekniğinde midedeki zımba hattı boydan boya kapalı (Laparoskopik) dikiş yöntemi ile dikilmekte. Bu işlem yaklaşık yarım saat daha sürer fakat böylelikle mide küçültme ameliyatı sonrası kaçak (Sızıntı) riski azalmaktadır. Böylece hastanın ameliyat masasında geçirdiği süre yaklaşık bir buçuk saat olmakta.

 Mide küçültme Ameliyatı Sonrası Hastane Yatışı

Ameliyat sonrası hastalarımız kendi odalarına çıkarak, 4. Saatte yürüyüp, kendi ihtiyaçlarını karşılar hale gelmekteler. Bunun için burun sondası (Nazogastrik tüp), yada idrar sonrası kullanmamaktayız.

Ameliyat günü hastalarımız ağızlarında buz eritebilirler. Ertesi gün mide barsak filmi ile hastanın gıda alımına uygunluğu değerlendirilir ve sıvı gıdalar başlanır. Ameliyatın 3.günü hastanın yeterli sıvı alma durumu değerlendirilerek hasta taburcu edilir yada bir gün daha serum alması için istirahat önerilir.
Obezite cerrahisi adayı olanlara ameliyat öncesi ve sonrası için detaylı bilgi almalarını öneririm. Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

0 cevaplar

Cevapla

Yorum eklemek istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir