Mide Balonu Yöntemi ile Zayıflama Nedir?

Ameliyatsız Zayıflama Yöntemlerinden Mide Balonu Uygulaması Nedir?

Obezite ve aşırı kiloların tedavisinde ilk önce diyet ve egzersiz gelmelidir. Diyete rağmen zayıflayamayanlarda ameliyatsız zayıflama yöntemi arayanlar için mide balonu yöntemi gündeme gelebilir. Çoğu zayıflama yönteminde olduğu gibi bu yöntemde ile zayıflama yönteminin kökeni de Amerika Birleşik Devletlerine dayanmaktadır. Türkiye’de yaklaşık 30 yıldır güvenle uygulanmaktadır. Amerikan Gıda ve İlaç Komisyonu (FDA), sağlık üzerine etkili konularda denetleme yetkisi olan bir kuruluştur, endoskopik mide balonu uygulamasının, uzmanlarca yapılınca zayıflama isteyenler için güvenli ve etkili bir yöntem olduğunu belirtrerek onaylamıştır.

Mide Balonu vücut kitle indeksi  (VKİ) > 30 ise, yani obez olarak kabul edilen kişilerde önerilir. 160 cm, kilosu 75 civarında olan kişilerde düşünülebilir. VKİ< 30 olanların diyetisyen takibin delerse, obezite cerrahınıza mevcut yöntemi uygulamasını danışabilirsiniz.

Mide Balonu Yöntemi Nasıl Uygulanır ?

Bu yöntemde, endoskopi ile anestezi altında yapılmaktadır.  Uygulama tecrübeli bir obezite cerrahının ellerinde yaklaşık 15- 20 dakika sürer. İşlem endoskopi ile midenin değerlendirilmesi ile başlar. Midede ülser ve gastrit gibi hastanın sağlığını olumsuz etkileyecek rahatsızlıklar yoksa balonu yerleştirme aşamasına geçilir. Kişinin kilo verme ihtiyacına göre ayarlalanarak, yaklaşık 6 ay ile 1 yıl arası midede kalabilmektedir.

İşlem sonrası hastane yatışı gerekmez, kişi istirahatine evinde devam edebilmektedir, alışma dönemi yaklaşık 3 gün sürmektedir. Hafif bulantı ve şişkinlik görülebilir. Mide balonu ile zayıflayanlar bu dönemin genellikle kolay geçtiğini ifade etmekteler. Mide ülseri, mide ilacı kulanamama, kan sulandırıcı kullanıyor olmak endoskopik mide balonu uygulaması için engel teşkil eder.

Fazla kilolarının yaklaşık % 20’si mide balonu ve diyet desteği ile verilebilir. Bilimsel veriler, Mide balonu ile zayıflayanların 6 ayda ortalama 5 kilo, balon çıkartıldıktan sonraki 3 ayda ise yaklaşık 4 kilo daha verdiklerini göstermiştir.  Mide balonu taktıranlar 20 kilo da verebildiği gibi, kilo da veremeyebilirler. Bu diyetin koltuk değneği olarak düşünmek gerek.  Mide balonu taktırdıktan sonra diyetisyen takibi ile desteklendiğinde sonuçlar yüz güldürücü  olmaktadır.

Zayıflamak için hangi seçeneğin sizin için en uygun olacağına obezite cerrahınızla görüşek karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Sizde bu konuda kararsızsanız bir an önce karar verip hareket etmelisiniz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Yorum eklemek istermisiniz?
Katkıda bulunmaktan çekinmeyin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir